روستا ها، سکونتگاه های خاصی هستند که ترکیبی از طبیعت و معماری را به نمایش گذاشته اند. این سکونتگاه ها در سراسر جهان وجود دارند و سرزمینمان ایران نیز تعداد زیادی از آنها را در خود جای داده است.

به هر خطه از این سرزمین که می روی شکلی خاص از آنها جلوه گر می شود و حال و هوای خاصی را به شما هدیه می دهد. همه چیز در این روستاها با شرایط آب و هوایی سازگار شده تا به #بهترین_مکان_برای_زندگی ساکنانشان تبدیل شوند. هر یک از آنها جلوه هایی خاص را از جنس #فرهنگ، #تاریخ و #طبیعت در خود دارند که لمسشان لذتی وصف ناشدنی را به همراه می آورد.

به شمال کشور عزیزمان، ایران، می رویم؛ خطه ای سبز با جاذبه هایی تماشایی و شگفت انگیز که میزبان روستاهای بسیاری است. به استان #مازندران می رویم و راه شهرستان #نوشهر را در پیش می گیریم تا به یکی از زیباترین روستاهای ایران برسیم. روستایی به نام #کندلوس که شهرتی جهانی دارد و نامش زبانزد خاص و عام است.

می خواهیم برایتان از دیدنی ها و ویژگی های این روستای زیبا و پاک سخن بگوییم تا در سفرهای بعدیتان سری به آن بزنید.

کندلوس

چرا روستای کندلوس؟


– روستای کندلوس سکونتگاهی با #قدمت_4000 سال است و ارزش تاریخی فراوانی دارد.

– این روستا #نخستین_موزه_روستایی_جهان را در خود جای داده است و به شما امکان بازدید از #قدیمی ترین آثار و اشیا منطقه را می دهد.

– وجود امکانات گردشگری بسیار مناسب و پاکی روستا از دلایلی است که می تواند کندلوس را به عنوان یک مقصد مناسب برای #سفرهای_خانوادگی و دوستانه مطرح کند.

کندلوس

کندلوس | روستایی پاک

کمی آن طرف تر از شهر #مرزن_آباد و بر دامنه های #البرز مرکزی، روستایی به نام کندلوس با جلوه ی متفاوتش خودنمایی می کند. برای گشت و گذار در روستا باید قدم بر روی سنگ فرش هایی بگذاری که تو را به دنیایی متفاوت راهنمایی می کنند؛ دنیایی که تو را به سفری در تاریخ میهمان می کند و گشت و گذاری در طبیعت را به تو هدیه می دهد.

به هر جای این روستا که بروید فضا عاری از هرگونه زباله است و هیچ پوششی از آلودگی بر تن روستا دیده نمی شود. این تصویر زیبا حکایت از تلاش ساکنان آن برای پاکیزه نگه داشتن محل سکونتشان دارد. این روستا محله های مختلفی را از جمله #درزی‌کلا، #ملاکلا، #جورسری، #جیرسری، #بنیم_سری و #سری_دله در بر می گیرد.

کندلوس

دیدنی ها

روستای کوچک کندلوس دریایی از دیدنی ها را در خود جای داده است و شاید ساعت های زیادی را برای دیدن آنها نیاز داشته باشید.

1- موزه مردم شناسی کندلوس | نخستین موزه روستایی جهان

مجموعه فرهنگی کندلوس ساختمانی دو طبقه می باشد که 400 متر زیربنا دارد و به قصد اشاعه فرهنگ اصیل و بومی منطقه، با طراحی مهندسان و کمک اهالی ساخته شده است. این مجموعه موزه ی مردم شناسی کندلوس را در خود جای داده است که شهرتی جهانی دارد و به عنوان نخستین موزه روستایی جهان شناخته می شود.

موزه کندلوس با تلاش دکتر علی اصغر جهانگیری طی 6 سال احداث گردید. گفته می شود که وی در کودکی به یک باره به تلاش برای حفظ میراث گذشتگانش روی آورد و به این منظور به جستجوی فراوان پرداخت تا اشیاء تاریخی و فرهنگی اجدادش را در قالب موزه ای جمع آوری و عرضه کند.

شاید تصورش کمی برایتان مشکل باشد اما در این موزه همه ی اشیا از #هزاره_دوم_قبل_از_میلاد تا دوره #قاجاریه به نمایش گذاشته شده و سیر تحول تاریخی و فرهنگی آن دیار را به تصویر کشیده است.

مجموعه اشیاء نگهداری شده به بخش های زیر تقسیم می شود که با اطلاعات و شناسنامه کامل در معرض بازدید عموم قرار دارند:

بخش #اسناد_تاریخی

بخش #کتب_خطی و #اسناد_تذهیب شده

بخش #ابزار_زیستی مانند قفل، قیچی و چپق و نظایر آن

بخش بافته ها و پوشاک

بخش #زیورآلات

بخش نقاشی های سنتی و #قهوه_خانه_ای

کندلوس

منبع: سایت کارنوال